Odpolední kroužky 2018/2019

Milí rodiče,

od září 2018 jsme otevřeli naši školku pro další kamarády, kteří mohou využívat odpoledních kroužků. Nabídka je u nás pestrá a určitě si každý přijde na své. Nebudete se s námi nudit a naučíte se něco nového.

Dětská jóga

Děti už za sebou mají pár lekcí dětské jógy a lektorka Janička by se s Vámi ráda podělila o to, co se vlastně na hodinách dělá, jakou formou lekce vede a více si můžete přečíst níže…
 
Jak hodina probíhá?
 
Hodinu vedeme s dětmi tak, že se na začátku rozhýbáme, abychom zahřáli svaly. Poté usedáme na podložku, kde se přivítáme balónkem a pozdravem Namasté (vnímám tě svým srdcem, jsi pro mne důležitý). 
 
Každá hodina má své téma a je provázena pohádkou či nějakým příběhem. Během těchto pár měsíců jsme se setkali například s pohádkami: Lakomá kočička, Bojácný tygřík, Indiáni, O želvě, která chtěla být rychlejší, Dovolená, O veliké řepě a další, které končí nějakým ponaučením. Při poslední hodině jsme byli detektivové a naučili jsme se, jak vzájemně spolupracovat při shromažďování důkazů a hledání pokladu, který jsme úspěšně našli. 
 
Hodiny jsou sestaveny tak, aby v jejich části byly prováděny ásany nebo-li samotné jemné cvičení, dynamické části, části dechové a relaxační. Ásany provádíme ve spojení příběhu a příjemné dětské hudby, která nám z pozadí podbarvuje celý příběh. Při dynamickém cvičení používáme opičí dráhy,  míčové hry a také společné hry k danému tématu. Využívám vždy toho, aby byly hry takového charakteru, které učí děti spolupracovat  a vzájemnému respektu. U každé hry se všichni spravedlivě prostřídají. U  jednotlivých her cvičíme své smysly.
 
Jaké používáte pomůcky?
 
Hrajeme jógové pexeso, kdo najde dvojici zacvičí danou ásanu ostatním (to je u dětí velmi oblíbené). Používáme karty emocí od Lucie Ernestové, díky nimž se učíme jak je důležité vyjadřovat to, jak se cítím a umět si s tím poradit. Jak je důležité mít rád i negativní emoce, protože ty nás naučí si uvědomovat ty pozitivní. Bez strachu bychom nepoznali vlastní schopnosti k překonání. Bez smutku bychom nepoznali radost atd, atd. 
 
Učíme se techniku ásany “Lva” a “Kladívka”, které používáme pro rozpuštění negativního naladění, pokud děti něco rozhořčí nebo rozhořčilo. Děti je mají moc rády, většinou je použijeme na začátku hodiny a rozpustíme tím všechny naše zloby, které nám během dne přišly a naladíme se díky těmto metodám na to, jak  vše nepříjemné hodit za hlavu a cítit se opět dobře. 
 
Jak je to s relaxací?
 
Během relaxace používáme jemný jógový dech, děti jemně přičichávají ke kytičkám, s rukou na bříšku nafukují svým dechem vlastní břišní balonek, foukají do balónků, které musejí dopravit po zemi dechem do určitého místa apod. Vždy jde o jemný dech, jóga je jemná empirická záležitost, založena na důležitosti vlastního dechu a násilný, či silný dech při cvičení nevyužíváme. Díky těmto metodám děti pomáhají harmonizovat vlastní tělo i ducha a zlepšuje se jim koncentrace. Na konci příběhu relaxujeme, meditace je cca dlouhá přibližně 3-5 minut. Děti při ní uléhají na podložku při ztlumeném světle, se zavřenýma očima v poloze, která je jim nejpříjemnější (na zádech, na bříšku či na boku). Lehce se mým vedením napojují na sebe a nechají odpočinout svaly, které se zbavují napětí ze cvičení. Používáme relaxační hudbu, která nás společně ladí, po té si vzájemně poděkujeme, především každé dítě samo sobě, za to, jak krásně cvičilo a jak udělalo svému tělíčku radost a pustíme se do vymalování mandalek. Děti si mandalky odnášejí domů, pro vzpomínku na příběh, který jsme společně prožili. 
 
Proč cvičit jógu s dětmi?
 
Tím, že rodiče umožňují dětem cvičit jógu, jim poskytují neskutečný dar. Cvičením ásan se aktivují nejen svaly, zlepšuje se krevní oběh, ale například při pozdravu slunce, který cvičíme každou hodinu jde o nejkomplexnější cvičení, kdy dítě procvičuje  celé tělo od hlavy až k patě. Jóga je skvělá i jako doplňkové cvičení při dynamickém sportu. Dítě získává lepší imunitu a zlepšuje vlastní koncentraci. Je nesoutěživá, tzn. že na děti nevyvíjí tlak, jako sport a děti mají možnost poznat sami sebe a své tělesné hranice. Učí se respektovat pocity vlastního těla, ale i  respektovat ostatní, vzájemně se na sebe naladit a porozumět jeden druhému. Z tohoto důvodu máme do cvičení zařazeny párové ásany, jako například ještěrka na kameni, loďka a houpačka. Dechová cvičení učí děti správně dýchat jak v životě, tak i při ostatních sportech, dokáže odstranit i problémy s astmatem apod.  
 
S pravidelností cvičení děti získají dobré držení těla, zlepší koordinaci, rovnováhu, soustředění, pevnou vůli, fantazii a lépe se naučí zvládat stresové situace.  Příliš aktivní děti dokáže zklidnit a naopak unavené děti povzbudit. 
 
Naše báječná lektorka Janička se na všechny moc těší každé pondělí.
 

Kdy:

Pondělí 16:45-17:30, děti od 4-6 let
Cena: 1 600,-Kč

Možnost závazně se přihlásit je zde, pomocí vyplněné přihlášky.

První hodina ZDARMA!

Tohle je tutovka!

Chceš ke mně do školky?

Tohle je tutovka!

Chceš ke mně do školky?